Crni labud zvan Leicester City
editor objavljuje 14.05.2016. u 19:43
Savjeti
26070
Svijet je jos uvijek zapanjem sa Leicesterovim osvajanjem naslova Premiershipa, tim vise sto su na poceku sezone sanse po koeficijentima bile za to 1:5000. Jesu li ikakve statisticke analize mogle predvidjeti ovo? Svima je bilo jasno da ce do toga doci jos prije 2-3 tjedna (osim u nekakvim zbilja nevjerojatnim nevjerojatnim kombinacijama) i jos uvijek je internet prepun profesionalnih sportskih komentatora, trenera, igraca i bloggera koji se doticu ove teme.

Ovaj dogadjaj sam po sebi statisticari popularno zovu "crni labud" aludirajuci na vrlo rijedak dogadjaj koji je jako tesko (gotovo nemoguce) predvidjeti i dolazi kao veliko iznenadjenje. Medjutim nakon takvih dogadjaja se uvijek postavlja pitanje, da li je doslo do strane podcjenjivanja od strane kladionicara i postavljeni koeficijenata. Jedan od mogucih nacina za analizu je pocinjanje sa pretpostavkom "kako je bilo ocekivano da ce Leicester proci ove sezone". Uzimajuci koeficijente sa cijenjenih kladionica poput Pinnacle-a, makivajuci margine, vrtile su se Monte Carlo simulacije (za proslu sezonu) da se dobe konacne brojke (u vidu bodova na kraju sezone) za svih 20 momcadi, i na temelju toga da se dodje do njihove konacne pozicije na tablici na kraju sezone.

Simulacija od 100.000 puta je pokazala (napominjem, za proslu sezonu) da je Leicester osvojio naslov samo JEDNOM. Statisticki je naslov osvojio Chelsea sa gotovo 47.000 naslova (od 100.000 simulacija), slijede Manchester City sa cca 38.000, Arsenal sa 9.500, Man. United sa 8.000 itd.

E sad, zasto se vrtila simulacija za sezonu ranije? Iz nekoliko razloga, prvo, takve ogromne statisticke podatke koji se unose kod kalkulacija, jos uvijek trenutno ne postoje za sezonu koja je upravo zavrsila, a kao drugo dio cijele te simulacije je i pretpostavka "the past is the key to the future". Odnosno pretpostavlja se da nece dolaziti do nekakvih prevelikih odstupanja u razmaku sezona-za-sezonom sto se tice pozicioniranja momcadi na kraju sezone. Unatoc sto je Leicester te sezone dobio 7 od zadnjih 9 utakmica da bi izbjegli ispadanje u nizu ligu, malo je bilo razloga za pretpostavku da ce Leicester ove sezone doslovno procvjetati. Manager koji im je prakticki omogucio ostanak u Premiershipu je otisao, Esteban Cambiaso (igrac godine Leicestera) je otisao, Ranieri koji je preuzeo momcad - nije nikad osvojio naslov itd itd itd.

Prosle je sezone na temelju Monte Carlo simulacija, najveca razlika u pretpostavljenom broju poena i stvarnom broju poena na kraju sezone bila 9 poena i to je bio Everton. Tako da velike baze podataka i velik broj simulacija ocito nesto znaci. Sa trenutnom bazom koja postoji, i ponovnih 100.000 Monte Carlo simulacija sa pretpostavkama za sljedecu sezonu, Leicester ima 53 boda na kraju sezone i zavrsava sezonu na 9. mjestu. Sad, hoce li opet doci do tolikog odstupanja - mozemo samo cekati i vidjeti.